Make the Bread, Buy the Butter

Make the Bread, Buy the Butter

Joined: May 25th, 2006, 12:07 am

June 23rd, 2012, 5:45 pm #1

Predictably, she and I don't agree on the math...

Most of the things she says cost less to make do not cost less for me to make- like french fries, etc. I can buy them WAY cheaper than I can make them, but we have a chipper and the kids always make their own fries and hashbrowns.

I nearly yelled out loud in the bathtub (where I was reading the book) - You are paying $3/ chick?! You are INSANE! No Tradio where she lives I guess?! I think you have to do it for love not for cheap eggs, but maybe it is a little more reasonable in other parts of the world.

I get oatmeal for a LOT cheaper than she says- about .20/ cup as compared to about .75/ serving of a packaged instant. Of course you have to be willing to store 20 kg of it...

Yogurt isn't cheaper for me to make. I just do it for the good gut bacteria.

Cocoa! There is no way I can make cocoa cheaper than I can buy it - on sale at Costco. My mom bought some hot chocolate mix a while ago and was telling me how wrong she thought it was. She really only makes her own - on the stove with whipping cream and a box mix doesn't compare to that. No comment...

Tortilla chips - I can buy them for a LOT less than I can make them. Tortillas aren't cheap for me.

Doughnuts. It's a bit of a toss up for price, but I will put my Grandma's recipe against any in the world. Also, doughnuts don't have to be painful. Roll them out and slice with a pizza cutter. Trust me... Your family won't care that they aren't doughnut shape. My family calls them Kim-bits.

Fruit vinegar. I don't think she gave scrap vinegar enough of a chance. Apple cider vinegar is EASY, but not quick to make. You have to plan ahead, but if you are buying live vinegar it is free compared to about $4/ cup is about what I pay. It is really, really free if you have an apple tree. I use the leftover bits from the juicer.

Kimchi- I can't buy kimchi. I can only make it and it is EASY. Shred whatever veg you want with your food processor, salt, stir and walk away for two days. Refrigerate when it is sour- that's it!

Sauerkraut. I think she is delusional. How much is she paying for cabbage?! I can get cabbage for about $6/ 15 lbs in the fall. You zip it all through the food processor, salt and pound out the juice. Make sure it is under water and weight it, if necessary. I pay about $4.50/ 796 ml. I can get cabbage for about $.50 per pound (or less...) in season and it goes pretty far when it is shredded.

Rice pudding... buy it? Are you insane? Kozy Shack is about $3/ cup. Be serious! It is WAY cheaper to make it.

I think she is living a different, wealthier life than I am...

Quote
Like
Share

Joined: October 28th, 2005, 10:05 am

June 24th, 2012, 11:43 am #2

and it sounds like yet another one to skip... there are soooo many variables to all that, I would think each of us has to make our own comparisons based on what recipes we like and what we have avaialble for ingredient pricing....
Quote
Like
Share

Joined: May 25th, 2006, 12:07 am

June 24th, 2012, 3:11 pm #3

I think that if you suddenly became unemployed, had a lot of time on your hands, **couldn't cook** and were interested- this might be the book for you. A lot of these recipes I have never made and would never make. Creme fraiche, for example. I'm just never going to make it. I tried picturing the day when I did make it and what I would do with it... Uhhh, nope! Never going to happen!

The same with home made liquor. Home made gingerale- she and I agree! It's dead easy. I wouldn't use yeast, though, or do it in plastic- for a few different reasons. But you do get a pretty instant return if you use yeast. She didn't mention that your product can become alcoholic with commercial yeast and be aware- in case you don't want to feed your children homemade alcohol... :-|

I don't think she and I would be friends if we lived on the same block...
Quote
Like
Share

Joined: August 3rd, 2010, 6:06 pm

June 24th, 2012, 4:29 pm #4

and it sounds like yet another one to skip... there are soooo many variables to all that, I would think each of us has to make our own comparisons based on what recipes we like and what we have avaialble for ingredient pricing....
I borrowed it from my library. wasn't impressed. Was free entertainment for the 20 or so minutes it took me to thumb through it.
Quote
Like
Share

Joined: September 24th, 2009, 3:01 pm

June 25th, 2012, 7:52 pm #5

Predictably, she and I don't agree on the math...

Most of the things she says cost less to make do not cost less for me to make- like french fries, etc. I can buy them WAY cheaper than I can make them, but we have a chipper and the kids always make their own fries and hashbrowns.

I nearly yelled out loud in the bathtub (where I was reading the book) - You are paying $3/ chick?! You are INSANE! No Tradio where she lives I guess?! I think you have to do it for love not for cheap eggs, but maybe it is a little more reasonable in other parts of the world.

I get oatmeal for a LOT cheaper than she says- about .20/ cup as compared to about .75/ serving of a packaged instant. Of course you have to be willing to store 20 kg of it...

Yogurt isn't cheaper for me to make. I just do it for the good gut bacteria.

Cocoa! There is no way I can make cocoa cheaper than I can buy it - on sale at Costco. My mom bought some hot chocolate mix a while ago and was telling me how wrong she thought it was. She really only makes her own - on the stove with whipping cream and a box mix doesn't compare to that. No comment...

Tortilla chips - I can buy them for a LOT less than I can make them. Tortillas aren't cheap for me.

Doughnuts. It's a bit of a toss up for price, but I will put my Grandma's recipe against any in the world. Also, doughnuts don't have to be painful. Roll them out and slice with a pizza cutter. Trust me... Your family won't care that they aren't doughnut shape. My family calls them Kim-bits.

Fruit vinegar. I don't think she gave scrap vinegar enough of a chance. Apple cider vinegar is EASY, but not quick to make. You have to plan ahead, but if you are buying live vinegar it is free compared to about $4/ cup is about what I pay. It is really, really free if you have an apple tree. I use the leftover bits from the juicer.

Kimchi- I can't buy kimchi. I can only make it and it is EASY. Shred whatever veg you want with your food processor, salt, stir and walk away for two days. Refrigerate when it is sour- that's it!

Sauerkraut. I think she is delusional. How much is she paying for cabbage?! I can get cabbage for about $6/ 15 lbs in the fall. You zip it all through the food processor, salt and pound out the juice. Make sure it is under water and weight it, if necessary. I pay about $4.50/ 796 ml. I can get cabbage for about $.50 per pound (or less...) in season and it goes pretty far when it is shredded.

Rice pudding... buy it? Are you insane? Kozy Shack is about $3/ cup. Be serious! It is WAY cheaper to make it.

I think she is living a different, wealthier life than I am...
I have begun making tortilla chips because it IS cheaper for me. tortilla's are a staple in my house, on sale with coupon they are dirt cheap.

i did have to laugh a little, i don't even know what alot of that stuff in your list IS !!
Quote
Like
Share