Is it cost effective to cook?

Is it cost effective to cook?

Joined: October 29th, 2005, 6:29 pm

August 12th, 2011, 6:31 pm #1

Sometimes I wonder... I thought I would make lasagna at a co-workers suggestion. Here's my bill:
$2.19 Feta (4.39, only used half)
$1.49 Spinach
$2.50 Sauce
$0.75 Noodles (1.49, used half)
$2.43 1/2lb ground beef
$0.99 Tofu (1.99, used half)
------
$10.35


Party size Stouffer's Lasagna with meat sauce - $7.99

I suppose if I left the cheese out...
Quote
Like
Share

Joined: November 20th, 2006, 5:53 pm

August 12th, 2011, 6:43 pm #2

I never make alfredo sauce at home, even though it's very easy. It's cheaper to buy it in a jar and my family likes it that way so that's what we do. But with most thing I find homemade to be more cost effective.
Quote
Like
Share

Joined: June 6th, 2006, 5:30 pm

August 12th, 2011, 9:35 pm #3

Sometimes I wonder... I thought I would make lasagna at a co-workers suggestion. Here's my bill:
$2.19 Feta (4.39, only used half)
$1.49 Spinach
$2.50 Sauce
$0.75 Noodles (1.49, used half)
$2.43 1/2lb ground beef
$0.99 Tofu (1.99, used half)
------
$10.35


Party size Stouffer's Lasagna with meat sauce - $7.99

I suppose if I left the cheese out...
Or did all those ingredients only make one pan? Ok went back and checked your post. looks like you only used half of some of the stuff. I bet yours tastes
better and has fewer chemicals in it too! lol I bet a lasagna like you made would have been more expensive. You are really not comparing apples to apples either.

My big thing by making homemade food is it has a LOT less chemicals in it.
Quote
Like
Share

Joined: May 23rd, 2006, 5:46 pm

August 13th, 2011, 12:01 am #4

Sometimes I wonder... I thought I would make lasagna at a co-workers suggestion. Here's my bill:
$2.19 Feta (4.39, only used half)
$1.49 Spinach
$2.50 Sauce
$0.75 Noodles (1.49, used half)
$2.43 1/2lb ground beef
$0.99 Tofu (1.99, used half)
------
$10.35


Party size Stouffer's Lasagna with meat sauce - $7.99

I suppose if I left the cheese out...
to me it all depends on what I am cooking. we all know we can fix meals cheap here, but things like that, probably not so much. Which is why I just waltz myself down to Walmart and pick something up. But people like home-made! It's that extra touch of special you know? Anyone can do a frozen lasagna, but not everyone can do it from scratch.





Myra in West Texas
Quote
Like
Share

Joined: May 26th, 2006, 5:46 am

August 13th, 2011, 10:42 am #5

Sometimes I wonder... I thought I would make lasagna at a co-workers suggestion. Here's my bill:
$2.19 Feta (4.39, only used half)
$1.49 Spinach
$2.50 Sauce
$0.75 Noodles (1.49, used half)
$2.43 1/2lb ground beef
$0.99 Tofu (1.99, used half)
------
$10.35


Party size Stouffer's Lasagna with meat sauce - $7.99

I suppose if I left the cheese out...
it is frugala! you didn't add in anything for value!

i feel you have to add value for:
known ingredients, known type of meat, veggies, seasonings)
made to your tastes, (unless you don't like your own cooking)
made to your diet, (lower sugar, sodium, etc.)

you can used whole wheat pasta, pesto and different cheeses like tofu and bean sprouts for you california folks, lol)

you didn't make many servings at once and makes it hard to compete with store bought. lasagna is labor intensive for me so if i'm going to wash all those prep dishes, i make two large trays* at once.

*rich must be crazy, that's like 12-16 portions! well maybe he isn't crazy because he let's them set overnight, cuts them into portions and freezes them. after all, if they were on sale he's buy ten.

Quote
Like
Share

Joined: October 28th, 2005, 10:05 am

August 13th, 2011, 11:31 am #6

Sometimes I wonder... I thought I would make lasagna at a co-workers suggestion. Here's my bill:
$2.19 Feta (4.39, only used half)
$1.49 Spinach
$2.50 Sauce
$0.75 Noodles (1.49, used half)
$2.43 1/2lb ground beef
$0.99 Tofu (1.99, used half)
------
$10.35


Party size Stouffer's Lasagna with meat sauce - $7.99

I suppose if I left the cheese out...
Instead of this,

$2.19 Feta (4.39, only used half)
$1.49 Spinach
$2.50 Sauce
$0.75 Noodles (1.49, used half)
$2.43 1/2lb ground beef
$0.99 Tofu (1.99, used half)
------
$10.35


you would have used

mozzarella 1/2 lb $.99
Cottage cheese $1.29
Cheap sauce .99
Cheap Aldi noodles .99
Aldi spinach (.99, used half) $.50
1/2 lb ground beef (bought on sale $2.99/lb) $1.50
skipped the tofu
_________________
Spending $6.26



Last edited by SheilaPCT on August 14th, 2011, 4:16 pm, edited 1 time in total.
Quote
Like
Share

Joined: May 21st, 2006, 4:46 am

August 13th, 2011, 1:07 pm #7

Sometimes I wonder... I thought I would make lasagna at a co-workers suggestion. Here's my bill:
$2.19 Feta (4.39, only used half)
$1.49 Spinach
$2.50 Sauce
$0.75 Noodles (1.49, used half)
$2.43 1/2lb ground beef
$0.99 Tofu (1.99, used half)
------
$10.35


Party size Stouffer's Lasagna with meat sauce - $7.99

I suppose if I left the cheese out...
And weighed more.
Quote
Like
Share

Joined: October 29th, 2005, 6:29 pm

August 13th, 2011, 3:28 pm #8

No guarantees it tasted better and it certainly didn't look presentable enough for a potluck (not that I was going to one, but that's how I tend to judge my results).

Rich it crossed my mind to make two pans (8x8)... I probably should have. Freezing it in individual size portions is a good idea.

Sheila we don't have an Aldi's. I did but the cheapest noodles here, store brand, and one of the cheaper sauces. Most of the sauces were up around $3.99 or more. The Spinach was the cheapest also store brand... I think stuff just costs more here in CA! I wanted ground turkey but it was recalled?

Good points thought.
Quote
Like
Share

Joined: May 21st, 2006, 4:46 am

August 13th, 2011, 4:15 pm #9

Since DS does not live at home, I make two 8x8 pans most of the time--and give him one! Although sometimes he finishes his before we do... That kid (he's not a kid, but he's MY kid) likes lasagna more than anyone I've ever seen.
Quote
Like
Share

Joined: May 26th, 2006, 5:46 am

August 14th, 2011, 9:01 pm #10

Instead of this,

$2.19 Feta (4.39, only used half)
$1.49 Spinach
$2.50 Sauce
$0.75 Noodles (1.49, used half)
$2.43 1/2lb ground beef
$0.99 Tofu (1.99, used half)
------
$10.35


you would have used

mozzarella 1/2 lb $.99
Cottage cheese $1.29
Cheap sauce .99
Cheap Aldi noodles .99
Aldi spinach (.99, used half) $.50
1/2 lb ground beef (bought on sale $2.99/lb) $1.50
skipped the tofu
_________________
Spending $6.26


i've never made it with anything else.

i'll also mention that lasagna always serves better the next day. it seems to set nicely and isn't runny like when it first comes out of the oven.

oh, and is anyone using nutmeg? i find it makes almost anything with ricotta taste great!
Quote
Like
Share