2012 Road to the Royal Bank Cup ...... Two

2012 Road to the Royal Bank Cup ...... Two

Joined: September 23rd, 2005, 3:52 am

March 6th, 2012, 2:41 pm #1

East Region



MHL
-------------------------------
Friday's game
Metro 4 Weeks 3, 2OT
Metro wins series 2-1
-------------------------------


Division Semi-finals

Bent
1.Yarmouth vs Metro
2.Amherst vs 3.Truro

Meek
1.Woodstock vs 4.Campbellton
2.Summerside vs 3.Dieppe



Saturday's scores
Woodstock 4 Campbellton 1
Amherst 3 Truro 2 OT

Sunday's scores
Dieppe 5 Summerside 1
Yarmouth 3 Metro 2



Tuesday's games
Woodstock at Campbellton
Yarmouth at Metro
Amherst at Truro

Wednesday's games
Campbellton at Woodstock
Summerside at Dieppe

Thursday games
Metro at Yarmouth
Truro at Amherst

======================================================


QJHL (1-4 bye)

Round One
5. Valleyfield vs 12. ST.Agathe
6. ST.Jerome vs 11. Kahnawake
7. Princeville vs 10. ST.Leonard
8. La Tuque vs 9. Lachine


Best of five

Results
Thursday
ST.Agathe 2 Valleyfield 5
ST.Jerome 6 Kahnawake 1

Friday
ST.Leonard 4 Princeville 10
Valleyfield 4 ST.Agathe 3
ST.Jerome 0 Kahnawake 4
Lachine 1 La Tuque 2

Sunday
Kahnawake 3 ST.Jerome 4, ST.J leads 2-1
La Tuque 3 Lachine 2
Princeville 5 ST.Leonard 3, Prince leads 2-0
ST.Agathe 5 Valleyfield 6, Vall wins 3-0

Monday
Lachine 5 La Tuque 1, La T leads 2-1




Schedule

Tuesday
ST.Leonard at Princeville
ST.Jerome at Kahnawake

Wednesday
Kahnawake at ST.Jerome
La Tuque at Lachine
Princeville at ST.Leonard

Thursday
ST.Leonard at Princeville
Lachine at La Tuque





Round Two(begins Mar 9)
Best of seven
4. Granby vs 5. Valleyfield












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Quote
Like
Share

Joined: September 23rd, 2005, 3:52 am

March 6th, 2012, 2:44 pm #2

Ontario North


SIJHL

First round

Friday
Fort Frances 3 Wisconsin 4
Duluth 4 Thunder Bay 5

Saturday
Fort Frances 1 Wisconsin 5
Sioux Lookout 2 Dryden 4
Duluth 3 Thunder Bay 5

Sunday
Sioux Lookout 3 Dryden 6



Tuesday
Thunder Bay at Duluth

Wednesday
Thunder Bay at Duluth
Dryden at Sioux Lookout

Thursday
Dryden at Sioux Lookout

============================================


NOJHL

East
1. Sudbury vs 4. Kirkland Lake
2. Abitibi vs 3. North Bay

West ... round robin
1.SSM Thunderbirds
2.SSM Eagles (USA)
3.Blind River


Friday
Blind River 1 SSM 12

Saturday
SSM 4 Blind River 2
Kirkland 3 Sudbury 7
North Bay 6 Abitibi 5

Sunday
Abitibi 4 North Bay 5



Tuesday
Sudbury at Kirkland Lake

Wednesday
Kirkland Lake at Sudbury
SSM(USA) at Blind River

Thursday
Abitibi at North Bay












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Quote
Like
Share

Joined: September 23rd, 2005, 3:52 am

March 6th, 2012, 4:06 pm #3

East Region



MHL
-------------------------------
Friday's game
Metro 4 Weeks 3, 2OT
Metro wins series 2-1
-------------------------------


Division Semi-finals

Bent
1.Yarmouth vs Metro
2.Amherst vs 3.Truro

Meek
1.Woodstock vs 4.Campbellton
2.Summerside vs 3.Dieppe



Saturday's scores
Woodstock 4 Campbellton 1
Amherst 3 Truro 2 OT

Sunday's scores
Dieppe 5 Summerside 1
Yarmouth 3 Metro 2



Tuesday's games
Woodstock at Campbellton
Yarmouth at Metro
Amherst at Truro

Wednesday's games
Campbellton at Woodstock
Summerside at Dieppe

Thursday games
Metro at Yarmouth
Truro at Amherst

======================================================


QJHL (1-4 bye)

Round One
5. Valleyfield vs 12. ST.Agathe
6. ST.Jerome vs 11. Kahnawake
7. Princeville vs 10. ST.Leonard
8. La Tuque vs 9. Lachine


Best of five

Results
Thursday
ST.Agathe 2 Valleyfield 5
ST.Jerome 6 Kahnawake 1

Friday
ST.Leonard 4 Princeville 10
Valleyfield 4 ST.Agathe 3
ST.Jerome 0 Kahnawake 4
Lachine 1 La Tuque 2

Sunday
Kahnawake 3 ST.Jerome 4, ST.J leads 2-1
La Tuque 3 Lachine 2
Princeville 5 ST.Leonard 3, Prince leads 2-0
ST.Agathe 5 Valleyfield 6, Vall wins 3-0

Monday
Lachine 5 La Tuque 1, La T leads 2-1




Schedule

Tuesday
ST.Leonard at Princeville
ST.Jerome at Kahnawake

Wednesday
Kahnawake at ST.Jerome
La Tuque at Lachine
Princeville at ST.Leonard

Thursday
ST.Leonard at Princeville
Lachine at La Tuque





Round Two(begins Mar 9)
Best of seven
4. Granby vs 5. Valleyfield












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
AJHL

Results

Saturday
Bonnyville 1 Sherwood Park 5
Sherwood wins 3-2



Second round

North
1. Spruce Grove vs 6. Drayton Valley
2. Fort McMurray vs 4. Sherwood

South
1. Brooks vs 6. Calgary
2. Okotoks vs 5. Olds



Schedule

Tuesday
Calgary at Brooks
Olds at Okotoks
Drayton at Spruce Grove

Wednesday
Olds at Okotoks
Calgary at Brooks
Sherwood at Ft McM

Thursday
Drayton at Spruce Grove
Sherwood at Ft McM












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Quote
Like
Share

Joined: September 23rd, 2005, 3:52 am

March 6th, 2012, 4:09 pm #4

East Region



MHL
-------------------------------
Friday's game
Metro 4 Weeks 3, 2OT
Metro wins series 2-1
-------------------------------


Division Semi-finals

Bent
1.Yarmouth vs Metro
2.Amherst vs 3.Truro

Meek
1.Woodstock vs 4.Campbellton
2.Summerside vs 3.Dieppe



Saturday's scores
Woodstock 4 Campbellton 1
Amherst 3 Truro 2 OT

Sunday's scores
Dieppe 5 Summerside 1
Yarmouth 3 Metro 2



Tuesday's games
Woodstock at Campbellton
Yarmouth at Metro
Amherst at Truro

Wednesday's games
Campbellton at Woodstock
Summerside at Dieppe

Thursday games
Metro at Yarmouth
Truro at Amherst

======================================================


QJHL (1-4 bye)

Round One
5. Valleyfield vs 12. ST.Agathe
6. ST.Jerome vs 11. Kahnawake
7. Princeville vs 10. ST.Leonard
8. La Tuque vs 9. Lachine


Best of five

Results
Thursday
ST.Agathe 2 Valleyfield 5
ST.Jerome 6 Kahnawake 1

Friday
ST.Leonard 4 Princeville 10
Valleyfield 4 ST.Agathe 3
ST.Jerome 0 Kahnawake 4
Lachine 1 La Tuque 2

Sunday
Kahnawake 3 ST.Jerome 4, ST.J leads 2-1
La Tuque 3 Lachine 2
Princeville 5 ST.Leonard 3, Prince leads 2-0
ST.Agathe 5 Valleyfield 6, Vall wins 3-0

Monday
Lachine 5 La Tuque 1, La T leads 2-1




Schedule

Tuesday
ST.Leonard at Princeville
ST.Jerome at Kahnawake

Wednesday
Kahnawake at ST.Jerome
La Tuque at Lachine
Princeville at ST.Leonard

Thursday
ST.Leonard at Princeville
Lachine at La Tuque





Round Two(begins Mar 9)
Best of seven
4. Granby vs 5. Valleyfield












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Two have yet to join the party. Both start playoffs about Mar 11

BCHL
CCHL(Ottawa area league)











Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Quote
Like
Share

Joined: September 23rd, 2005, 3:52 am

March 9th, 2012, 7:06 pm #5

East Region



MHL
-------------------------------
Friday's game
Metro 4 Weeks 3, 2OT
Metro wins series 2-1
-------------------------------


Division Semi-finals

Bent
1.Yarmouth vs Metro
2.Amherst vs 3.Truro

Meek
1.Woodstock vs 4.Campbellton
2.Summerside vs 3.Dieppe



Saturday's scores
Woodstock 4 Campbellton 1
Amherst 3 Truro 2 OT

Sunday's scores
Dieppe 5 Summerside 1
Yarmouth 3 Metro 2



Tuesday's games
Woodstock at Campbellton
Yarmouth at Metro
Amherst at Truro

Wednesday's games
Campbellton at Woodstock
Summerside at Dieppe

Thursday games
Metro at Yarmouth
Truro at Amherst

======================================================


QJHL (1-4 bye)

Round One
5. Valleyfield vs 12. ST.Agathe
6. ST.Jerome vs 11. Kahnawake
7. Princeville vs 10. ST.Leonard
8. La Tuque vs 9. Lachine


Best of five

Results
Thursday
ST.Agathe 2 Valleyfield 5
ST.Jerome 6 Kahnawake 1

Friday
ST.Leonard 4 Princeville 10
Valleyfield 4 ST.Agathe 3
ST.Jerome 0 Kahnawake 4
Lachine 1 La Tuque 2

Sunday
Kahnawake 3 ST.Jerome 4, ST.J leads 2-1
La Tuque 3 Lachine 2
Princeville 5 ST.Leonard 3, Prince leads 2-0
ST.Agathe 5 Valleyfield 6, Vall wins 3-0

Monday
Lachine 5 La Tuque 1, La T leads 2-1




Schedule

Tuesday
ST.Leonard at Princeville
ST.Jerome at Kahnawake

Wednesday
Kahnawake at ST.Jerome
La Tuque at Lachine
Princeville at ST.Leonard

Thursday
ST.Leonard at Princeville
Lachine at La Tuque





Round Two(begins Mar 9)
Best of seven
4. Granby vs 5. Valleyfield












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Eastern Ontario, Quebec and the East Coast


CCHL

1. Nepean - bye
2. Cornwall
3. Brockville *
4. Carleton Place *
5. Hawkesbury
6. Pembroke
7. Ottawa

First Round
Cornwall vs Ottawa
*Brockville vs Pembroke
*Carleton Place vs Hawkesbury

* - Teams could flip position.
Every other team is set.

====================================


MHL

Division Semi-finals

Bent
1.Yarmouth vs Metro
2.Amherst vs 3.Truro

Meek
1.Woodstock vs 4.Campbellton
2.Summerside vs 3.Dieppe


Results

Tuesday
Woodstock 2 Campbellton 3
Yarmouth 6 Metro 5
Amherst 2 Truro 5

Wednesday
Campbellton 1 Woodstock 2
Summerside 4 Dieppe 5

Thursday
Metro 3 Yarmouth 8
Truro 0 Amherst 4

---------------------------------
Yarmouth leads 3-0
Amherst leads 2-1
Woodstock leads 3-0
Dieppe leads 2-0
---------------------------------

Schedule

Friday
Dieppe at Summerside
Woodstock at Campbellton

Saturday
Amherst at Truro

Sunday
Summerside at Dieppe
Campbellton at Woodstock
Truro at Amherst
Yarmouth at Metro

======================================


QJHL (1 - 4 bye)
Round One
5. Valleyfield vs 12. ST.Agathe
6. ST.Jerome vs 11. Kahnawake
7. Princeville vs 10. ST.Leonard
8. La Tuque vs 9. Lachine

Best of five
Results
Tuesday
ST.Leonard 1 Princeville 6
ST.Jerome 10 Kahnawake 3

Wednesday
La Tuque 0 Lachine 3

Thursday
Lachine 0 La Tuque 4

-----------------------------
La Tuque wins 3-2
Vall wins 3-0
ST.J wins 3-1
Prince wins 3-0
-----------------------------

Round Two(begins Mar 9)
Best of seven
1. Sherbrooke vs 8. La Tuque
2. Longueuil vs 7. Princeville
3. Terrebonne vs 6. ST.Jerome
4. Granby vs 5. Valleyfield


Schedule
Friday
La Tuque at Sherbrooke
Princeville at Longueuil
Saint-Jérôme at Terrebonne
Valleyfield at Granby

Sunday
Longueuil at Princeville
Terrebonne ST.Jerome
Granby at Valleyfield
Sherbrooke at La Tuque












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Quote
Like
Share

Joined: September 23rd, 2005, 3:52 am

March 9th, 2012, 7:09 pm #6

East Region



MHL
-------------------------------
Friday's game
Metro 4 Weeks 3, 2OT
Metro wins series 2-1
-------------------------------


Division Semi-finals

Bent
1.Yarmouth vs Metro
2.Amherst vs 3.Truro

Meek
1.Woodstock vs 4.Campbellton
2.Summerside vs 3.Dieppe



Saturday's scores
Woodstock 4 Campbellton 1
Amherst 3 Truro 2 OT

Sunday's scores
Dieppe 5 Summerside 1
Yarmouth 3 Metro 2



Tuesday's games
Woodstock at Campbellton
Yarmouth at Metro
Amherst at Truro

Wednesday's games
Campbellton at Woodstock
Summerside at Dieppe

Thursday games
Metro at Yarmouth
Truro at Amherst

======================================================


QJHL (1-4 bye)

Round One
5. Valleyfield vs 12. ST.Agathe
6. ST.Jerome vs 11. Kahnawake
7. Princeville vs 10. ST.Leonard
8. La Tuque vs 9. Lachine


Best of five

Results
Thursday
ST.Agathe 2 Valleyfield 5
ST.Jerome 6 Kahnawake 1

Friday
ST.Leonard 4 Princeville 10
Valleyfield 4 ST.Agathe 3
ST.Jerome 0 Kahnawake 4
Lachine 1 La Tuque 2

Sunday
Kahnawake 3 ST.Jerome 4, ST.J leads 2-1
La Tuque 3 Lachine 2
Princeville 5 ST.Leonard 3, Prince leads 2-0
ST.Agathe 5 Valleyfield 6, Vall wins 3-0

Monday
Lachine 5 La Tuque 1, La T leads 2-1




Schedule

Tuesday
ST.Leonard at Princeville
ST.Jerome at Kahnawake

Wednesday
Kahnawake at ST.Jerome
La Tuque at Lachine
Princeville at ST.Leonard

Thursday
ST.Leonard at Princeville
Lachine at La Tuque





Round Two(begins Mar 9)
Best of seven
4. Granby vs 5. Valleyfield












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
The other two leagues in this region, from Northern Ontario.




SIJHL

First round
1. Wisconsin vs 2. Fort Frances

Fort Frances 3 Wisconsin 4
Fort Frances 1 Wisconsin 5


Tuesday
Thunder Bay 3 Duluth 2 OT

Wednesday
Thunder Bay 4 Duluth 1
Dryden 4 Sioux Lookout 3 OT

Thursday
Dryden 5 Sioux Lookout 8


3. Thunder Bay wins 4-0
4. Dryden leads 3-1

Schedule
Friday
Wisconsin at Fort Frances

Saturday
Wisconsin at Fort Frances
Sioux Lookout at Dryden

=========================================


NOJHL

East
1. Sudbury vs 4. Kirkland Lake
2. Abitibi vs 3. North Bay

West ... round robin
1.SSM Thunderbirds 2-0
2.SSM Eagles (USA) 1-0
3.Blind River 0-3


Blind River 1 SSM 12
SSM 4 Blind River 2

SSM(USA) 7 Blind River 0



Tuesday
Sudbury 6 Kirkland Lake 3

Wednesday
Kirkland Lake 2 Sudbury 7
SSM(USA) 7 Blind River 0

Thursday
Abitibi 5 North Bay 4

Sudbury leads 3-0
North Bay leads 2-1

Friday
Abitibi at North Bay
Sudbury at Kirkland Lake

Saturday
SSM at SSM(USA)

Sunday
Kirkland at Sudbury
North Bay at Abitibi












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Quote
Like
Share

Joined: September 23rd, 2005, 3:52 am

March 9th, 2012, 7:11 pm #7

East Region



MHL
-------------------------------
Friday's game
Metro 4 Weeks 3, 2OT
Metro wins series 2-1
-------------------------------


Division Semi-finals

Bent
1.Yarmouth vs Metro
2.Amherst vs 3.Truro

Meek
1.Woodstock vs 4.Campbellton
2.Summerside vs 3.Dieppe



Saturday's scores
Woodstock 4 Campbellton 1
Amherst 3 Truro 2 OT

Sunday's scores
Dieppe 5 Summerside 1
Yarmouth 3 Metro 2



Tuesday's games
Woodstock at Campbellton
Yarmouth at Metro
Amherst at Truro

Wednesday's games
Campbellton at Woodstock
Summerside at Dieppe

Thursday games
Metro at Yarmouth
Truro at Amherst

======================================================


QJHL (1-4 bye)

Round One
5. Valleyfield vs 12. ST.Agathe
6. ST.Jerome vs 11. Kahnawake
7. Princeville vs 10. ST.Leonard
8. La Tuque vs 9. Lachine


Best of five

Results
Thursday
ST.Agathe 2 Valleyfield 5
ST.Jerome 6 Kahnawake 1

Friday
ST.Leonard 4 Princeville 10
Valleyfield 4 ST.Agathe 3
ST.Jerome 0 Kahnawake 4
Lachine 1 La Tuque 2

Sunday
Kahnawake 3 ST.Jerome 4, ST.J leads 2-1
La Tuque 3 Lachine 2
Princeville 5 ST.Leonard 3, Prince leads 2-0
ST.Agathe 5 Valleyfield 6, Vall wins 3-0

Monday
Lachine 5 La Tuque 1, La T leads 2-1




Schedule

Tuesday
ST.Leonard at Princeville
ST.Jerome at Kahnawake

Wednesday
Kahnawake at ST.Jerome
La Tuque at Lachine
Princeville at ST.Leonard

Thursday
ST.Leonard at Princeville
Lachine at La Tuque





Round Two(begins Mar 9)
Best of seven
4. Granby vs 5. Valleyfield












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Saskatchewan and Manitoba



SJHL

Round Two

1.Humboldt vs 4.LaRonge
2.Battlefords vs 3.Nipawin

1.Weyburn vs 4.Estevan
2.Yorkton vs 3.Melville

Results
Tuesday
Battlefords 3 Nipawin 5
Estevan 3 Weyburn 7
Humboldt 3 LaRonge 2

Wednesday
Weyburn 3 Estevan 1
Yorkton 3 Melville 4
Humboldt 6 LaRonge 2

---------------------------
Nipawin leads 3-1
Melville leads 3-1

Weyburn wins 4-0
Humboldt wins 4-0
---------------------------

Schedule
Friday
Nipawin at Battlefords
Melville at Yorkton

Saturday
Yorkton at Melville

Sunday
Battlefords at Nipawin

=============================


MJHL

Addision Division
1.Portage vs 4.Selkirk
2.Winnipeg Blues vs 3.Winkler


Sher-Wood Division
1.Dauphin vs 4.Winnipeg Saints
2.OCN vs 3.Swan Valley

Results

Tuesday
Selkirk 4 Portage 5 OT
Winkler 3 Winnipeg B 4
Winnipeg 3 Dauphin 4 OT2

Wednesday
OCN 5 Swan Valley 2

Thursday
Dauphin 1 Winnipeg 5
Winnipeg B 8 Winkler 7

---------------------------------
Port leads 3-0
W Saints lead 3-1
SV/OCN tied 2-2

W Blues win 4-0
---------------------------------

Schedule
Friday
Swan Valley at OCN
Portage at Selkirk

Saturday
Winnipeg at Dauphin
Selkirk at Portage

Sunday
OCN at Swan Valley












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Quote
Like
Share

Joined: September 23rd, 2005, 3:52 am

March 9th, 2012, 7:13 pm #8

East Region



MHL
-------------------------------
Friday's game
Metro 4 Weeks 3, 2OT
Metro wins series 2-1
-------------------------------


Division Semi-finals

Bent
1.Yarmouth vs Metro
2.Amherst vs 3.Truro

Meek
1.Woodstock vs 4.Campbellton
2.Summerside vs 3.Dieppe



Saturday's scores
Woodstock 4 Campbellton 1
Amherst 3 Truro 2 OT

Sunday's scores
Dieppe 5 Summerside 1
Yarmouth 3 Metro 2



Tuesday's games
Woodstock at Campbellton
Yarmouth at Metro
Amherst at Truro

Wednesday's games
Campbellton at Woodstock
Summerside at Dieppe

Thursday games
Metro at Yarmouth
Truro at Amherst

======================================================


QJHL (1-4 bye)

Round One
5. Valleyfield vs 12. ST.Agathe
6. ST.Jerome vs 11. Kahnawake
7. Princeville vs 10. ST.Leonard
8. La Tuque vs 9. Lachine


Best of five

Results
Thursday
ST.Agathe 2 Valleyfield 5
ST.Jerome 6 Kahnawake 1

Friday
ST.Leonard 4 Princeville 10
Valleyfield 4 ST.Agathe 3
ST.Jerome 0 Kahnawake 4
Lachine 1 La Tuque 2

Sunday
Kahnawake 3 ST.Jerome 4, ST.J leads 2-1
La Tuque 3 Lachine 2
Princeville 5 ST.Leonard 3, Prince leads 2-0
ST.Agathe 5 Valleyfield 6, Vall wins 3-0

Monday
Lachine 5 La Tuque 1, La T leads 2-1




Schedule

Tuesday
ST.Leonard at Princeville
ST.Jerome at Kahnawake

Wednesday
Kahnawake at ST.Jerome
La Tuque at Lachine
Princeville at ST.Leonard

Thursday
ST.Leonard at Princeville
Lachine at La Tuque





Round Two(begins Mar 9)
Best of seven
4. Granby vs 5. Valleyfield












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Alberta and BC




AJHL

Second round

North
1. Spruce Grove vs 6. Drayton Valley
2. Fort McMurray vs 4. Sherwood

South
1. Brooks vs 6. Calgary
2. Okotoks vs 5. Olds



Tuesday
Calgary 3 Brooks 8
Olds 3 Okotoks 2 OT
Drayton 0 Spruce Grove 5

Wednesday
Olds 3 Okotoks 2
Calgary 2 Brooks 3
Sherwood 3 Ft McMurray 6

Thursday
Drayton 2 Spruce Grove 6
Sherwood 0 Ft McMurray 6

-------------------------------
Spruce leads 2-0
Ft McM leads 2-0
Brooks leads 2-0
Olds leads 2-0
-------------------------------

Schedule
Friday
Brooks at Calgary
Okotoks at Olds

Saturday
Brooks at Calgary
Okotoks at Olds
Spruce at Drayton
Ft McM at Sherwood

Sunday
Ft McM at Sherwood

==========================================


BCHL

These are the playoff team.
Some positions may change

Coastal Division
1. Surrey vs 4. Coquitlam
2. Powell River vs 3. Cowichan Valley

Interior Division
1. Penticton vs 4. Chilliwack
2. Merritt vs 3. Prince George












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Quote
Like
Share

Joined: October 16th, 2005, 5:48 pm

March 9th, 2012, 8:14 pm #9

East Region



MHL
-------------------------------
Friday's game
Metro 4 Weeks 3, 2OT
Metro wins series 2-1
-------------------------------


Division Semi-finals

Bent
1.Yarmouth vs Metro
2.Amherst vs 3.Truro

Meek
1.Woodstock vs 4.Campbellton
2.Summerside vs 3.Dieppe



Saturday's scores
Woodstock 4 Campbellton 1
Amherst 3 Truro 2 OT

Sunday's scores
Dieppe 5 Summerside 1
Yarmouth 3 Metro 2



Tuesday's games
Woodstock at Campbellton
Yarmouth at Metro
Amherst at Truro

Wednesday's games
Campbellton at Woodstock
Summerside at Dieppe

Thursday games
Metro at Yarmouth
Truro at Amherst

======================================================


QJHL (1-4 bye)

Round One
5. Valleyfield vs 12. ST.Agathe
6. ST.Jerome vs 11. Kahnawake
7. Princeville vs 10. ST.Leonard
8. La Tuque vs 9. Lachine


Best of five

Results
Thursday
ST.Agathe 2 Valleyfield 5
ST.Jerome 6 Kahnawake 1

Friday
ST.Leonard 4 Princeville 10
Valleyfield 4 ST.Agathe 3
ST.Jerome 0 Kahnawake 4
Lachine 1 La Tuque 2

Sunday
Kahnawake 3 ST.Jerome 4, ST.J leads 2-1
La Tuque 3 Lachine 2
Princeville 5 ST.Leonard 3, Prince leads 2-0
ST.Agathe 5 Valleyfield 6, Vall wins 3-0

Monday
Lachine 5 La Tuque 1, La T leads 2-1




Schedule

Tuesday
ST.Leonard at Princeville
ST.Jerome at Kahnawake

Wednesday
Kahnawake at ST.Jerome
La Tuque at Lachine
Princeville at ST.Leonard

Thursday
ST.Leonard at Princeville
Lachine at La Tuque





Round Two(begins Mar 9)
Best of seven
4. Granby vs 5. Valleyfield












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Nepean doesn't have a bye. It's just 8th place isn't cliched yet. Most likely will be Smiths Falls.


Which means the Fred Page Cup hosts, the Kanata Stallions, will miss the league playoffs.
Quote
Like
Share

Joined: September 23rd, 2005, 3:52 am

March 10th, 2012, 2:35 pm #10

East Region



MHL
-------------------------------
Friday's game
Metro 4 Weeks 3, 2OT
Metro wins series 2-1
-------------------------------


Division Semi-finals

Bent
1.Yarmouth vs Metro
2.Amherst vs 3.Truro

Meek
1.Woodstock vs 4.Campbellton
2.Summerside vs 3.Dieppe



Saturday's scores
Woodstock 4 Campbellton 1
Amherst 3 Truro 2 OT

Sunday's scores
Dieppe 5 Summerside 1
Yarmouth 3 Metro 2



Tuesday's games
Woodstock at Campbellton
Yarmouth at Metro
Amherst at Truro

Wednesday's games
Campbellton at Woodstock
Summerside at Dieppe

Thursday games
Metro at Yarmouth
Truro at Amherst

======================================================


QJHL (1-4 bye)

Round One
5. Valleyfield vs 12. ST.Agathe
6. ST.Jerome vs 11. Kahnawake
7. Princeville vs 10. ST.Leonard
8. La Tuque vs 9. Lachine


Best of five

Results
Thursday
ST.Agathe 2 Valleyfield 5
ST.Jerome 6 Kahnawake 1

Friday
ST.Leonard 4 Princeville 10
Valleyfield 4 ST.Agathe 3
ST.Jerome 0 Kahnawake 4
Lachine 1 La Tuque 2

Sunday
Kahnawake 3 ST.Jerome 4, ST.J leads 2-1
La Tuque 3 Lachine 2
Princeville 5 ST.Leonard 3, Prince leads 2-0
ST.Agathe 5 Valleyfield 6, Vall wins 3-0

Monday
Lachine 5 La Tuque 1, La T leads 2-1




Schedule

Tuesday
ST.Leonard at Princeville
ST.Jerome at Kahnawake

Wednesday
Kahnawake at ST.Jerome
La Tuque at Lachine
Princeville at ST.Leonard

Thursday
ST.Leonard at Princeville
Lachine at La Tuque





Round Two(begins Mar 9)
Best of seven
4. Granby vs 5. Valleyfield












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
I looked on the CCHL site and did not see anything to splain the playoff format.
Either / or it should almost be like a bye.












Support Our Troops !


Go Leafs !
Go Jays !
Go Raptors !
Go Argos !
Go Rock !
Go TFC !


WEXDOG is a Cowboys Fan !
09,11,01
Lest We Forget
11,11,11
Last edited by wexdog on March 10th, 2012, 2:38 pm, edited 1 time in total.
Quote
Like
Share